Nowoczesny sprzęt medyczny

Postęp technologiczny w dziedzinie medycyny umożliwia szybkie i łatwe sposoby diagnozowania wielu schorzeń. Coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane sprzęty medyczne pozwalają na zobrazowane wnętrza ciała człowieka oraz rozpoznanie zmian patologicznych we wczesnym stadium ich rozwoju. Dzięki temu szanse na wyleczenia pacjenta wielokrotnie wzrastają.

serwis endoskopów Sonoloistic

Badania układu pokarmowego

Nowoczesne sprzęty medyczne pozwalają na przeprowadzanie badań wnętrza układu pokarmowego bez konieczności przerywania tkanek i nacinania ciała pacjenta. Są to tak zwane badania endoskopowe. Swoją nazwę zawdzięczają giętkiej rurce, czyli właśnie endoskopowi, która zakończona jest niewielką kamerą; rura jest wprowadzana do ciała pacjenta (na przykład przez nos, usta, odbyt), a kamera rejestruje obraz. Urządzenie wyposażone jest także w światłowód pozwalający oświetlić badany obszar, by był bardziej widoczny na monitorze, a co za tym idzie - w pełni diagnostyczny. 

Operacje przeprowadzane za pomocą endoskopu

Endoskopia sprawdza się nie tylko w badaniach tkanek i narządów. Zastosowanie znalazła także na salach operacyjnych. Za jej pośrednictwem usuwa się polipy, kamienie z przewodów żółciowych oraz wrzodów z żołądka lub przełyku.

SonologisticJak zmienił się sprzęt medyczny na przestrzeni lat?

Niegdyś endoskopy posiadały grube i sztywne rury, co przyczyniało się do utrudnień w przeprowadzaniu badania. Na przykład badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli tak zwana gastroskopia, przez rozmiary urządzenia do badania stwarzała problem dla pacjenta w kwestii wprowadzenia jej do przełyku. Dochodziło do dławienia oraz podrażnienia delikatnych tkanek przełyku, a niejednokrotnie występowały także znacznie poważniejsze jego urazy skutkujące krwawieniem. Obecnie do przeprowadzania badań endoskopowych stosuje się o wiele cieńsze rurki, dzięki czemu o wiele łatwiej wprowadzić je w przełyk.

Zadbany sprzęt medyczny

Większość placówek służby zdrowia boryka się z problemami finansowymi. Z powodu tego dysponują one małą ilością sprzętów diagnostycznych, w tym endoskopów. Doświadczenie pokazuje, że choć teoretycznie endoskop powinien zostać dokładnie wysterylizowany (to znaczy, że powinien leżeć od osiemnastu do dwudziestu czterech godzin w specjalnym roztworze sterylizującym) - większość punktów przeprowadzających takie badania nie przestrzega tej zasady. Podobnie jeśli chodzi o serwis endoskopów - mnóstwo placówek pracuje na sprzęcie starszej generacji, który nie jest odpowiednio serwisowany. Niejednokrotnie sprzęt ten dalece odbiega od nowoczesnych, małych i cienkich, ponieważ naprawa endoskopów sprzed kilku lat wciąż jest tańsza niż zakup nowych. Niestety ma to bardzo negatywny wpływ na komfort pacjenta podczas badania, a także na jakość uzyskanego za pomocą wideoendoskopu obrazu.

No thoughts on “Nowoczesny sprzęt medyczny”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica