Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

pomoc psychologiczna mokotówKażdy z nas może znaleźć się w sytuacji, z którą ciężko będzie samodzielnie sobie poradzić. Rozmaite problemy życiowe- najczęściej zupełnie niespodziewane, spadają na człowieka znienacka. Innym razem rozwijają się latami. Źródłem kłopotów może być np. śmierć bliskiej osoby, choroba, brak porozumienia z partnerem, rozwód, utrata pracy, odrzucenie przez rówieśników, trudna sytuacja rodzinna. Wiele z nich doprowadza do znacznie poważniejszych problemów natury psychicznej – depresja, nerwica czy uzależnienia. Są dziś jednymi z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. To, jak ważna jest w takich momentach pomoc psychologiczna, wyraźnie podkreślają specjaliści. Bardzo istotna jest jednak w tej kwestii również świadomość społeczna. Wciąż w niektórych kręgach psycholog i wizyty w jego gabinecie, nie są odbierane najlepiej przez środowisko. Wiele osób wręcz wyśmiewa takie decyzje, choć wydawałoby się, że w XXI wieku wiedza na temat roli psychoterapii powinna być czymś oczywistym. Z tego powodu spora grupa ludzi mających rozmaite problemy, boi się zwrócić o pomoc do specjalisty, właśnie z obawy przed reakcją otoczenia. 

 Psychoterapia może odmienić Twoje życie

Nawet kilka spotkań ze specjalistą może odmienić samopoczucie lub wręcz wpłynąć na dalszy przebieg życia człowieka. Nie zawsze bowiem najbliższa rodzina czy przyjaciele są w stanie udzielić odpowiedniego wsparcia komuś, kto go potrzebuje. Warto zaznaczyć, że pomoc psychologiczna przeprowadzana jest przez osobę wykwalifikowaną, mającą w tym zakresie wiedzę i często bardzo bogate doświadczenie. Niezwykle istotne jest też, by psycholog posiadał – poza dyplomami – także odpowiedni zestaw cech osobowych, które wpływają na jakość wykonywanej przez niego pracy. Mowa tu o empatii, zrozumieniu, umiejętności słuchania, cierpliwości, opanowaniu. Człowiek, który zjawia się w gabinecie musi mieć do takiego specjalisty stuprocentowe zaufanie. Sama terapia może być prowadzona w różny sposób – np. jako warsztaty grupowe, w których uczestniczą inni ludzie z podobnymi problemami i przeżyciami. Niekiedy są to spotkania dla dwóch osób – np. w sytuacji, gdy pomoc psychologiczna udzielana jest małżeństwu. Jednak zdecydowanie najczęściej ma miejsce psychoterapia indywidualna, która opiera się na rozmowie jeden na jeden.   

psychoterapia indywidualna

 Pomoc psychologiczna online

Warto jednak podkreślić, że pomoc psychologiczna to nie tylko poradnie i gabinety. Oczywiście taka forma jest najpowszechniejsza i często najskuteczniejsza, jednak nie jest jedynym wyjściem z sytuacji. Rozwiązaniem może okazać się też pomoc psychologiczna online. Tego typu psychoterapia indywidualna to doskonała opcja dla ludzi, którzy z jakichś przyczyn nie mają szans, aby osobiście stawić się w gabinecie. Ponadto to również wyjście dla ludzi, którzy chcą zachować większą anonimowość lub boją się tego, jak zareaguje najbliższe środowisko. Internet sprawia więc, że psycholog i jego porady stają się o wiele bardziej dostępne. Trzeba pamiętać, że psychoterapia indywidualna lub grupowa, bez względu na formę i środki, to często absolutna konieczność, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją u specjalisty.

Tradycyjna terapia psychologiczna

Jeżeli chcemy skorzystać z tradycyjnej formy pomocy psychologicznej, jednym z najbardziej zaufanych lekarzy jest Warszawska Psycholog Katarzyna Stefaniak. Zdobyła ona już zaufanie wielu pacjentów. Co więcej, kocha ciągły rozwój i ma niesamowite doświadczenie w pracy z ludźmi. Psycholog pomoże nam z doborem odpowiedniej terapii. Dzięki niej na pewno poradzimy sobie z problemem.

No thoughts on “Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica