Czy depresja jest zagrożeniem?

Wszelkiego typu problemy psychiczne uchodzą niestety w naszym społeczeństwie za temat tabu. Są to rzeczy, o których raczej się nie mówi, a gdy już taki temat pojawi się w międzyludzkich rozmowach, to nagle każdy udaje, że nie ma z nim nic wspólnego. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz większa ilość ludzi cierpi na depresję. Można powiedzieć, że szeroko pojęta depresja i stany lękowe, są już praktycznie chorobą cywilizacyjną. Można też spierać się na temat tego, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Stale rosnąca liczba ludzkości na planecie oraz niezatrzymany pęd do rozwoju powodują, że każdy człowiek z osobna czuje się mniej potrzebny i mniej zdatny do rywalizowania z innymi w tym całym wyścigu szczurów.

Okresowo czujesz się gorzej?

Najczęściej jest tak, że na początku depresja objawia się jedynie sezonowo. Są po prostu okresy, w których czujemy się gorzej, mamy obniżony nastrój, nie mamy na nic siły. Potem, jak gdyby nigdy nic, to po prostu przechodzi i znowu żyjemy swoim życiem. Oczywiście, do czasu kolejnego pogorszenia. Kolejnym etapem jest niestety depresja ostra. Jest to już stan, w którym czujemy się naprawdę źle i mamy wrażenie, że cały świat sprzysiągł się przeciwko nam. Warto na każdym etapie zapoznać się z ofertą pani psycholog Beaty Załuckiej-Gosk. To bardzo dobry psycholog w trójmieście, która pomogła już ogromnej liczbie osób borykających się z podobnymi problemami. Psychiatra przyjmuje przy ulicy Konwaliowej 9 w Gdyni. Można umówić się również na konsultację lub zapytać o szczegóły pod numerem telefonu: 507 621 115. W stanie depresji następuje częste doświadczanie złości i gniewu, który jest odpowiedzią psychiki na nie radzenie sobie z problemami. Niestety, ale nierzadko zdarza się tak, że nasze własne problemy odbijają się na najbliższych. Wystarczą kłopoty w pracy, albo kłopoty w związku i natychmiast odczuwamy złość i gniew w kontakcie z innymi ludźmi. Mamy tendencję do przenoszenia negatywnych emocji z jednego obiektu na drugi, a ten drugi obiekt na tym cierpi.

Depresja przewlekła 

Najgorzej jest wtedy, kiedy depresja ostra przejdzie już w depresję przewlekłą. Jest to stan, w którym teoretycznie nie czujemy już tak dużego bólu i cierpienia, ale jednocześnie nie mamy też kompletnie energii na codzienne działanie. Może się zdarzyć, że w takim stanie wręcz stracimy pracę i będziemy całymi dniami przesiadywali w domu, nie podejmując praktycznie żadnej aktywności. Jest to stan, w którym wizyta u psychoterapeuty jest już niemal koniecznością. Nie słuchajmy bzdurnych rad, że żyjąc w depresji wystarczy się lepiej odżywiać i częściej ruszać, a depresja sama przejdzie. Jest to choroba, którą leczy specjalista.

Metody leczenia

Najbardziej skuteczne leczenie depresji polega zresztą na połączeniu psychiatrycznej farmakoterapii (szeroko pojęte leki antydepresyjne i przeciwlękowe, zmieniające chemię naszego mózgu) oraz terapii u psychoterapeuty. Terapia może być grupowa lub indywidualna, ale na początek na pewno bardziej polecana jest ta druga. Ważne jest przy tym, by wybrany psycholog był osobą wybitnie empatyczną, podchodzącą indywidualnie do każdego pacjenta i poważnie reagującą na jego problemy.

One thought on “Czy depresja jest zagrożeniem? ”

  1. piątek, 15 październik 2021 11:03

    Ja też borykałem się z depresją przez kilka lat po strasznym wypadku, który spotkał moją rodzinę. Pierwsza wizyta u psychologa nie była łatwa, ale z czasem nauczyłem się o moim problemie rozmawiać i zaakceptowałem go. Nie bójcie się i idźcie do psychologa to naprawdę pomaga!

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica