Zatorowość płucna ICD-10 - co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Zatorowość płucna polega na wystąpieniu zatoru, którego skutkiem jest nagłe zatkanie światła tętnic płucnych. Pierwsze objawy i szybkość ich nasilenia zależy głównie od tego w jakim rejonie płuc przestaje dopływać krew. Głównym objawem zatorowości płuc jest nagłe wystąpienie duszności, przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, a także przyspieszenie bicia serca. Osoba, którą dotknęła zatorowość płucna staje się niespokojna i odczuwa silny lęk. Może również skarżyć się na ból w klatce piersiowej, który jest zlokalizowany po jednej stronie. Ból ten może promieniować i być odczuwalny w plecach, ramionach, a także wywoływać ból brzucha.

icd-10

Przyczyny zatorowości płucnej

Najczęstszą przyczyną zamknięcia tętnic płucnych jest skrzeplina, która powstaje na skutek procesu krzepnięcia krwi na ściankach naczyń krwionośnych. Najbardziej narażone są żyły nóg i miedniczy, nieco rzadziej prawa połowa serca. W sytuacji gdy dojdzie do urwania się zakrzepu, poprzez układ krwionośny może on dostać się do płuc. Zatory zwykle tworzą się u osób, które są unieruchomione przez dłuższy czas, szczególnie po ciężkich urazach czy operacjach. Zatorowość płucna pojawia się też dość często w przypadku osób, które cierpią na niewydolność krążeniową. Zator to najczęściej skrzeplina, rzadziej tłuszcz lub powietrze. Zdarza się też, że zatorowość płucna może być wynikiem ciała obcego w organizmie.

Objawy zatorowości płucnej

Objawami zatorowości płucnej ICD-10 są:

  • duszność
  • gwałtowne uczucie lęku
  • przyśpieszony oddech
  • nadmierna potliwość
  • przyśpieszone bicie serca
  • sinienie skóry i śluzówek
  • objawy wstrząsu
  • jednostronny ból w klatce piersiowej, który promieniuje do pleców, ramion lub nadbrzusza

Leczenie zatorowości płucnej

Zatorowość płucna wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i szybkiego podjęcia leczenia. Należy w pierwszej kolejności zapobiec tworzeniu się kolejnych zatorów. W tym celu podaje się heparynę czyli środek przeciwzakrzepowy. Czas leczenia zależny jest od przyczyny zatoru. Jeśli wynika ona z przewlekłej choroby to wiąże się z dużym ryzykiem wielokrotnego występowania zakrzepów. W takim przypadku może być konieczne długotrwałe podawanie leków. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć objawów zatorowości płucnej. Szanse na przeżycie pacjenta są zależne od szybkości udzielenia pomocy. W przypadku chociaż by podejrzenia zatorowości należy jak najszybciej wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Profilaktyka

Główną przyczyną powstawania zakrzepów, a co za tym idzie zatorowości płucnej jest brak ruchu. I o ile osoby chore i leżące mają utrudnione możliwości by się poruszać tak osoby, które mają siedzący tryb pracy czy z reguły zażywają mało ruchu mogą temu zaradzić i zmienić trochę swój tryb życia. Wystarczy zacząć od częstszych spacerów. Dobrym sposobem jest też pływanie, jazda na rowerze, bieganie czy ćwiczenia fizyczne, które pomagają wzmocnić mięśnie. Ruch jest niezwykle ważny w zachowaniu zdrowego organizmu dlatego, by cieszyć się zdrowiem warto ruszyć się z kanapy.

No thoughts on “Zatorowość płucna ICD-10 - co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica