Rodzaje schorzenia stulejki

Stulejka to wstydliwy problem dotyczący sporego odsetka mężczyzn, który prowadzi do komplikacji przekładających się na życie w wielu aspektach. Jest to stan patologiczny, więc mimo że często nie daje on bezpośrednich objawów bólowych to wymaga poszerzonej diagnostyki i leczenia.

Leczenie stulejki częściowej

Czym jest stulejka?

U mężczyzn ze stulejką niemożliwe jest odprowadzenie i zsunięcie napletka do rowka zażołędnego. Stan taki rozwija się w wyniku zwężenia ujścia napletka i może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Istotny jest fakt, że nie zawsze stulejka jest nieprawidłowością. Należy bowiem pamiętać, że występuje ona u chłopców do około 3 roku życia i ma wtedy charakter fizjologiczny. Oznacza to, że jej obecność w pierwszych latach życia nie wymaga leczenia oraz interwencji lekarskiej. Po tym czasie, jeśli nie nastąpi automatyczna korekcja i poszerzenie ujścia napletka, dochodzi do sytuacji, w której mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną. W niektórych przypadkach można mówić o stulejce nabytej. Dotyczy ona mężczyzn, u których w wyniku uszkodzeń mechanicznych, na przykład przez mikrourazy, nastąpiła tendencja do zwężania się ujścia napletka.

Stulejka – jakie są rodzaje?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje stulejki, które stwierdzane są na podstawie badania przedmiotowego przez lekarza urologa. W przypadku stulejki częściowej, zwężenie napletka powoduje niemożność zsunięcia go podczas pełnego wzwodu. Inaczej sytuacja ma się w stanie spoczynku – pacjent ze stulejką częściową jest w stanie odprowadzić napletek bez problemów. Bardziej skomplikowana sytuacja występuje w przypadku stulejki całkowitej. Zwężenie szerokości napletka uniemożliwia zsunięcie go nie tylko podczas wzwodu, ale i w stanie spoczynku. Nieleczona stulejka częściowa może z czasem przekształcić się w stulejkę całkowitą, której leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga najczęściej zabiegu częściowego lub całkowitego obrzezania pacjenta.

Operacja stulejki

Dlaczego należy leczyć stulejkę?

Stulejka całkowita to stan z pozoru niegroźny, który może prowadzić do wielu niebezpiecznych komplikacji. Utrata elastyczności napletka i brak możliwości jego odprowadzenia skutkuje problemami z higieną intymną. Gromadzenie się mastki, czyli substancji o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu, pokrywającej żołądź, prowadzi do rozwijania się zakażeń bakteryjnych. Kolejną problemem wynikającym z obecności stulejki jest pogorszenie doznań czuciowych, które przekłada się na obniżenie jakości życia seksualnego. W najbardziej skrajnych sytuacjach, stulejka powoduje ból podczas prób penetracji, odbierając przez to możliwość zbliżeń. W sytuacjach całkowitego zwężenia napletka dochodzi do uniemożliwienia oddawania moczu. Gromadzi on się wtedy między prąciem a skórą, prowadząc do powstania charakterystycznego wybrzuszenia. Skutkuje to często pojawieniem się stanów zapalnych prącia i dróg moczowych. Najbardziej niebezpieczną sytuacją, do której może doprowadzić stulejka częściowa lub całkowita jest załupek. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy dojdzie do ściągnięcia napletka w stanie wzwodu, prze co pojawiają się objawy niedokrwienia, związane z ograniczeniem przepływu krwi do prącia. Wymagana jest wtedy jak najszybsza interwencja chirurgiczna, ponieważ w skrajnych sytuacjach może dojść do martwicy prącia.

No thoughts on “Rodzaje schorzenia stulejki ”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica