Przepuklina brzuszna - jakie są jej rodzaje i jak ją rozpoznać?

Przepukliną jest określany stan, w którym następuje przesunięcie się narządu z miejsca, gdzie powinien się on prawidłowo znajdować. Zgodnie z ta terminologią, przepuklina brzuszna pojawia się wówczas, gdy przesunięciu ulegają narządy, znajdujące się w jamie brzusznej. Na ogół nie jest ona bolesna, ale jej lekceważenie może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, jak np. zagrażająca życiu martwica jelit.

Objawy przepukliny

Przepuklina brzuszna powstaje na skutek nieprawidłowego napięcia powłok jamy brzusznej. Prowadzi ono do przesuwania się narządów w miejsce, gdzie zgodnie z anatomią nie powinny się one znajdować. Najbardziej podatne na powstawanie przepukliny są okolice pępka, ale również i miejsca, gdzie przenikają się struktury, jak np. nerwy czy okolice powrózka nasiennego. Za powstawanie przepukliny brzusznej może być również odpowiedzialne zwiększone ciśnienie okolic jamy brzusznej.

Do typowych objawów przepukliny brzusznej należy guz, który pojawia się wówczas, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta. Dzieje się to np. podczas podnoszenia ciężarów. Częstą dolegliwością jest również miękki guz w miejscu powstania przepukliny oraz dolegliwości bólowe podczas jego uciskania. Do mniej typowych objawów przepukliny zalicza się natomiast chrypkę, kaszel, zgagę i nasilone odbijanie.

Leczenie przepukliny

Leczenie przepukliny zależy od jej rodzaju. Wyróżnia się przepuklinę uwięźniętą, pojawiającą się po wysiłku oraz zadzierzgniętą, prowadzącą do niedokrwienia i niedrożności narządu, którego dotyczy. Przepuklinę można również podzielić na odprowadzaną, gdy wraca do wnętrza ciała po wepchnięciu oraz nieodprowadzaną, gdy taka sytuacja jest niemożliwa. Leczenie każdego przypadku zależy od decyzji lekarza. Może to być np. pas przepuklinowy, zmiana diety, leczenie otyłości czy uzależnienia od nikotyny.

Operacyjne leczenie przepukliny

Operacja jest współcześnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przepukliny. Pozwala ona na jej odprowadzenie wprost do jamy brzusznej. Jednocześnie następuje również wzmocnienie ścian jamy brzusznej przy pomocy metody beznapięciowej. W większości przypadków stosuje się znieczulenie miejscowe. Jedynie operacja przepukliny pępkowej oraz kresy białej wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

W każdym przypadku warto jednak oddać swoje zdrowie w ręce specjalistów, pracujących w miejscach, cieszących się najlepszą opinią. Wśród nich jest gabinet medycyny estetycznej Derm Estetyka, z siedzibą przy ul. Batorego 7/35 w Gdyni. Zatrudnieni na miejscu lekarze z pewnością prawidłowo pokierują procesem leczenia, udzielając przy tym niezbędnych rad i wskazówek, ratujących zdrowie, a niekiedy nawet życie pacjentów.

Jakie są rodzaje przepukliny brzusznej?

Przepuklinę brzuszną dzieli się na kilka grup. Podział ten bierze pod uwagę przede wszystkim miejsce występowania problemu. Wyróżnia się:

  • przepuklinę pępkową – powstającą na skutek przesunięcia się organów, które umieszczone są w jamie brzusznej. Najczęściej pojawia się ona u noworodków i mija samoczynnie. Gdy przepuklina występuje u osoby dorosłej, na ogół towarzyszą jej dolegliwości bólowe i wybrzuszenia, wyczuwalne w momencie dotyku,
  • przepuklinę udową – pojawia się, gdy narządy przez kanał udowy przesuną się w przyśrodkową albo górną część uda. To rzadki przypadek, któremu towarzyszy ból uda i pachwin, który nasila się podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów i różnego rodzaju aktywności fizycznej,
  • przepuklina pachwinowa – zdecydowanie najczęściej występująca. Jak przeczytać można na stronie https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/, przepuklina ta objawia się miękkim guzem, występującym w obrębie kanału pachwinowego. Przepuklina pachwinowa u dzieci jest na ogół problemem wrodzonym, u dorosłych natomiast nabytym,
  • przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – występuje tam, gdzie przeprowadzony został zabieg. Objawia się ona guzkiem, wyczuwalnym pod skórą oraz uczuciem bólu i ciągnięcia po wysiłku. To bardzo groźny rodzaj przepukliny, który należy szybko skonsultować z lekarzem,
  • przepuklina kresy białej – pojawia się w centralnej linii ciała, głównie u osób aktywnych fizycznie. Jej objawy narastają stopniowo, podobnie jak ból, towarzyszący pojawieniu się problemu,
  • przepuklina Spiegla – występuje bardzo rzadko i dotyczy mięśnia prostego brzucha.

Każdą przepuklinę należy szybko skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję, odnośnie jej leczenia. 

Grupy szczególnie narażone na pojawienie się przepukliny

Przepuklina może dotyczyć wszystkich, ale najbardziej narażone na jej powstanie są kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z otyłością. Dodatkowo przepuklina brzuszna często występuje u osób:

  • z problemami z zaparciami,
  • uzależnionych od nikotyny,
  • pracujących fizycznie,
  • zmagających się z chorobami układu oddechowego o charakterze przewlekłym.

 

No thoughts on “Przepuklina brzuszna - jakie są jej rodzaje i jak ją rozpoznać?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica