Skip to main content

Prywatny detektyw podczas pracy

Główny obraz pracy prywatnego detektywa rysuje się w głowach wielu osób przez seriale. W nich właśnie detektywi są bohaterami niezwykłych zwrotów akcji. To oni urządzają pościgi, jednak warto bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda praca prywatnego detektywa, a także czym naprawdę zajmują się prywatni detektywi.

zawód prywatnego detektywa

Detektyw to przede wszystkim tytuł zawodowy, który posiada osoba świadcząca usługi detektywistyczne. Tak naprawdę zawód, który wykonuje prywatny detektyw jest raczej mało popularny w naszym kraju. Duży wpływ na to, jak jest postrzegany z całą pewnością wywiera film oraz literatura. Tak naprawdę jednak detektywi są mało popularni, z racji tego, iż w tym zawodzie tak często jest wymagana dyskrecja, nie mogą oni się pochwalić swoimi osiągnięciami.

Jak zostać detektywem

Należy zaznaczyć fakt, iż zawód detektywa trafił na listę zawodów dopiero w 2001 roku i wtedy też zostały uregulowane wszystkie kwestie prawne. Aby zostać detektywem należy mieć ukończone dwadzieścia jeden lat, a także posiadać obywatelstwo polskie, a także posiada przynajmniej średnie wykształcenie oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych. Taka osoba też nie może być w przeszłości skazana prawomocnym wyrokiem sądu. Ponadto co jest bardzo istotną kwestią osoba, która chce zostać detektywem musi posiadać zdolność prawną oraz psychiczną świadczenia usług detektywistycznych, która jest odpowiednio potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Oczywiście należy też zdobyć licencję.

prywatny detektyw

"Ten specyficzny zawód wymaga od kandydatów sprawności fizycznej i psychicznej. Stan zdrowia musi być potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. Licencja prywatnego detektywa wydawana jest przez wojewódzkiego komendanta Policji, w drodze decyzji administracyjnej."
Piszę na swojej stronie Magdalena Pławińska, prywatny detektyw Poznań.

Zakres działań prywatnego detektywa

Do zakresu zadań detektywa należą świadczenie usług związanych z bezpieczeństwem biznesu, czy też wywiadu gospodarczego. Zajmują się oni również śledzeniem niewiernych małżonków, czy też pozyskiwaniem materiałów do testów DNA. Biorą oni także udział w windykacji. Detektyw dokonuje także różnego rodzaju ustaleń oraz zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych.

Te czynności są najbardziej popularne, to właśnie tym najczęściej zajmują się prywatni detektywi. Ciekawostką jest fakt, iż pracownikami agencji detektywistycznych w wielu przypadkach są jednak osoby, które były związane z policją, strażą, wojskiem. Jeśli chodzi o zarobki w tym zawodzie to ciężko byłoby jednoznacznie je ocenić. Najczęściej są one różne, zależą na przykład od tego, czy praca jest niebezpieczna, czy są to zadania wykonywane w biurze, czy też w terenie. Praca detektywa jest ściśle powiązana z prawem.

pracaprywatnego detektywa

W przypadku kiedy podczas wykonywanych czynności detektyw zauważy coś co koliduje z prawem, jest zobowiązany, aby powiadomić o tym policję. Zawód detektywa jest raczej mało popularny i tak naprawdę owiany tajemnicą. Nie ma tam zazwyczaj żadnych informacji, które byłyby podawane do mediów. Wszelkie informacje odnośnie zarobków, czy przestrzegania procedur zazwyczaj są ściśle chronione przez samych detektywów. Jest to bardzo tajemniczy zawód, który jednak nie każdy może wykonywać. Ważne są poszczególne cechy, predyspozycje, dlatego też właśnie w tym środowisku tak dobrze odnajdują się osoby, które na przykład pracowały w policji, samo ukończenie szkoły detektywistycznej nie gwarantuje kariery w tym oto zawodzie.

Źródło: http://www.detektywmagdar.pl/category/blog/