Skip to main content

Komora hiperbaryczna dla aktywnych

Podstawowa funkcja tlenu, dzięki któremu możliwe jest oddychanie znana jest każdemu, jednak to nie jedyna rola jaką pełni w organizmie ten pierwiastek. Doskonale wiedzą to sportowcy, którzy dążąc do perfekcji często doprowadzają swój organizm do granic wytrzymałości. Chcąc zrekompensować swojemu ciału deficyt tlenowy wykorzystują do tego tlenoterapię w komorze hiperbarycznej.

 

Czemu warto skorzystać z zabiegu tlenoterapii?

Redukcja deficytu tlenowego spowodowanego intensywnymi treningami to tylko jedna z szeregu zalet tlenoterapii. Podczas sesji w komorze hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić większą ilość tlenu niż z powietrza atmosferycznego, co przyśpiesza regenerację po treningu. Poziom tlenu w powietrzu wynosi około 21%, natomiast w komorze hiperbarycznej stężenie tlenu może osiągnąć nawet niespełna 100%. Tlenoterapia zwiększa także wydolność organizmu, dzięki większemu namnażaniu nukleotydu adeninowego, którym jest adenozynotrifosforan (ATP) Adenozynotrifosforan jest odpowiedzialny za transport energii w organizmie, czyli pełni funkcję paliwa napędowego. Im więcej paliwa (ATP) w naszym organizmie, tym większe obciążenia jest w stanie znieść ciało sportowca. Szacuje się, że zwiększona ilość ATP w organizmie może poprawić wydajność nawet o 10%. Komora hiperbaryczna sprzyja również leczeniu kontuzji.

Metoda na urazy i kontuzje 

Badania naukowe dowodzą, że dzięki wpływom tlenu na procesy metaboliczne i regeneracyjne w tkankach szybciej regeneruje się tkanka kostna i mięśnie szkieletowe, które zostają uszkodzone np. złamanie lub zerwanie mięśnia. Dzięki zabiegowi jakim jest terapia tlenowa możliwa jest reperfuzja urazu, czyli przywrócenie przepływu krwi w niedokrwionym narządzie. Komora hiperbaryczna dla sportowców jest zalecana zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów sportu. Zakwaszenie mięśni, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), spowodowane powstawaniem kwasu mlekowego oraz mikrourazami mięśni, stany zapalne i obrzęki zdarzają się sportowcom na każdym etapie wytrenowania. Tlenoterapia skutecznie niweluje te czynniki i skraca czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach, a także zmniejsza uczucie chronicznego zmęczenia i poprawia samopoczucie, co hamuje uczucie “wypalenia”, z którym może się mierzyć sportowiec na każdym etapie kariery. Ponadto zwiększa wydolność organizmu, poprawia metabolizm i podwyższa poziom tlenu w tkankach, a także hamuje rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w miejscu urazu.

Popularność komory hiperbarycznej

Komory hiperbaryczne są powszechnie wykorzystywane w celu poprawienia wydajności sportowców wielu dziedzin sportowych kadry narodowej m.in. Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Hiszpanii. W Polsce tlenoterapia z wykorzystaniem komór hiperbarycznych jest coraz bardziej popularna wśród profesjonalnych sportowców, a także amatorów w każdym wieku, którzy chcą zwiększyć możliwości swojego organizmu, przyspieszyć powrót do treningów po urazie, czy zregenerować się po intensywnym wysiłku.