Komora hiperbaryczna dla aktywnych

Podstawowa funkcja tlenu, dzięki któremu możliwe jest oddychanie znana jest każdemu, jednak to nie jedyna rola jaką pełni w organizmie ten pierwiastek. Doskonale wiedzą to sportowcy, którzy dążąc do perfekcji często doprowadzają swój organizm do granic wytrzymałości. Chcąc zrekompensować swojemu ciału deficyt tlenowy wykorzystują do tego tlenoterapię w komorze hiperbarycznej.

 

Czemu warto skorzystać z zabiegu tlenoterapii?

Redukcja deficytu tlenowego spowodowanego intensywnymi treningami to tylko jedna z szeregu zalet tlenoterapii. Podczas sesji w komorze hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić większą ilość tlenu niż z powietrza atmosferycznego, co przyśpiesza regenerację po treningu. Poziom tlenu w powietrzu wynosi około 21%, natomiast w komorze hiperbarycznej stężenie tlenu może osiągnąć nawet niespełna 100%. Tlenoterapia zwiększa także wydolność organizmu, dzięki większemu namnażaniu nukleotydu adeninowego, którym jest adenozynotrifosforan (ATP) Adenozynotrifosforan jest odpowiedzialny za transport energii w organizmie, czyli pełni funkcję paliwa napędowego. Im więcej paliwa (ATP) w naszym organizmie, tym większe obciążenia jest w stanie znieść ciało sportowca. Szacuje się, że zwiększona ilość ATP w organizmie może poprawić wydajność nawet o 10%. Komora hiperbaryczna sprzyja również leczeniu kontuzji.

Metoda na urazy i kontuzje 

Badania naukowe dowodzą, że dzięki wpływom tlenu na procesy metaboliczne i regeneracyjne w tkankach szybciej regeneruje się tkanka kostna i mięśnie szkieletowe, które zostają uszkodzone np. złamanie lub zerwanie mięśnia. Dzięki zabiegowi jakim jest terapia tlenowa możliwa jest reperfuzja urazu, czyli przywrócenie przepływu krwi w niedokrwionym narządzie. Komora hiperbaryczna dla sportowców jest zalecana zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów sportu. Zakwaszenie mięśni, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), spowodowane powstawaniem kwasu mlekowego oraz mikrourazami mięśni, stany zapalne i obrzęki zdarzają się sportowcom na każdym etapie wytrenowania. Tlenoterapia skutecznie niweluje te czynniki i skraca czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach, a także zmniejsza uczucie chronicznego zmęczenia i poprawia samopoczucie, co hamuje uczucie “wypalenia”, z którym może się mierzyć sportowiec na każdym etapie kariery. Ponadto zwiększa wydolność organizmu, poprawia metabolizm i podwyższa poziom tlenu w tkankach, a także hamuje rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w miejscu urazu.

Popularność komory hiperbarycznej

Komory hiperbaryczne są powszechnie wykorzystywane w celu poprawienia wydajności sportowców wielu dziedzin sportowych kadry narodowej m.in. Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Hiszpanii. W Polsce tlenoterapia z wykorzystaniem komór hiperbarycznych jest coraz bardziej popularna wśród profesjonalnych sportowców, a także amatorów w każdym wieku, którzy chcą zwiększyć możliwości swojego organizmu, przyspieszyć powrót do treningów po urazie, czy zregenerować się po intensywnym wysiłku. 

No thoughts on “Komora hiperbaryczna dla aktywnych”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica