Kiedy sięgnąć po pomoc psychologiczną?

Gdy czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim życiem, to warto skorzystać z pomocy psychologa. Dzięki temu odzyskamy wiarę w swoją osobę i znowu zaczniemy się uśmiechać.

Psycholog w gabinecie

 

Dla kogo terapia indywidualna jest wskazana?

Jeżeli zastanawiamy się dla kogo terapia indywidualna jest wskazana, to odpowiedź brzmi, że dla każdego, który jej potrzebuje. Ludzie mają różne problemy. Czasami wszystkie negatywne zdarzenia przychodzą w jednym czasie i człowiek nie jest sobie w stanie sam z nimi poradzić. Niestety często nie zauważamy problemu lub udajemy, że go nie ma. Niezbyt chętnie dajemy się przekonać, że potrzebujemy pomocy specjalisty.

 

Pierwsze kroki w kierunku znalezienia pomocy

W pewnym momencie zaczynamy sprawdzać na czym polega terapia indywidualna. Można powiedzieć, że to jest właśnie ten moment, w którym uświadamiamy sobie, że potrzebujemy pomocy. Gdy udajemy się na pierwszą wizytę do psychologa, to zazwyczaj nie czujemy się komfortowo. Trudno jest nam mówić o swoich problemach i niedoskonałościach, które przyczyniły się do tego jak się zachowujemy.

 

Jak wygląda terapia indywidualna?

Terapia indywidualna to długotrwały proces i nie zawsze sprawia przyjemność. Wiele zależy od nas. Jeżeli się otworzymy przed psychologiem, to zapewne szybciej uda nam się odzyskać zdrowie psychiczne i poradzić z problemami. Jeśli jednak będziemy mieć problem z ujawnieniem swoich uczuć i przeżyć, to proces będzie trwać znacznie dłużej. Oczywiście zawsze jest to kwestia indywidualna. Wiele zależy od nas samych, ponieważ musimy chcieć współpracować z psychologiem.

 

Wybór odpowiedniego specjalisty

Każdy z nas ma inny charakter i czegoś innego oczekuje od drugiego człowieka. Dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego psychologa, z którym będziemy chcieli współpracować. Wtedy pomoc psychologiczna będzie miała sens. Najlepiej znaleźć taką osobę, której będziemy ufali i która w żaden sposób nie będzie nas irytować. Warto zasięgnąć opinii znajomych lub poszukać rad w internecie, aby wybrać dla siebie renomowanego specjalistę. Przykładowo na terenie województwa łódzkiego świetną opinią cieszy się Psycholog Wioletta Kucharek, a w ofercie jej gabinetu znajdziemy również możliwość konsultacji online. Psycholog będzie zapewne przez pewien czas najważniejszą osobą w naszym życiu. To właśnie on pozna wszystkie nasze sekrety i będzie próbował nas zrozumieć. Ważne jest więc to, żeby mu ufać oraz wiedzieć, że zależy mu na nas. Czasami zdarza się, że po zakończonej terapii psycholog staje się naszym przyjacielem.

 

Pomoc psychologiczna kluczem do wewnętrznego spokoju

Jeżeli męczymy się ze swoimi problemami i czujemy, że wszystko zaczyna nam się walić, to koniecznie powinniśmy szukać pomocy. Bez psychologa jesteśmy w stanie funkcjonować w świecie i zapewne nawet wiele osób nie zauważy, że mamy problemy. Jednak nie chodzi o to, żeby udawać, iż się trzymamy i uśmiechać dla zamaskowania bólu. Lepiej poradzić sobie z problemami i nauczyć się czerpać przyjemność z życia. W końcu życie mamy tylko jedno, więc nie warto go marnować na udawanie lub cierpienie. Wystarczy nad sobą popracować, a wszystko będzie łatwiejsze. Oczywiście jest to trudna i czasochłonna praca, ale naprawdę warto zacząć pracować nad sobą.

No thoughts on “Kiedy sięgnąć po pomoc psychologiczną?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica