Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Dbanie o zdrowie psychiczne często traktowane jest po macoszemu i zaniedbywane. Zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków i ulegając zawrotnemu tempu życia współczesności, dbanie o zdrowie psychiczne schodzi na dalszy plan. Nie ma się zresztą czemu dziwić - dbanie o siebie bywa bardzo często błędnie łączone z estetycznym wyglądem, schludnym ubiorem czy mieszczącą się w normie wagą. Jak zatem przestać koncentrować się wyłącznie na samopoczuciu fizycznym i zacząć zwracać większą uwagę na to, co kłębi się w głowie?

Portal medyczny

Utrzymywanie regularnego kontaktu z ludźmi

Wszyscy mają znajomych, część szczęśliwców posiada także przyjaciół, jednak warto się czasem zastanowić nad tym, ile czasu realnie spędza się z osobami, które są bliskie i ważne? "Realnie" to słowo klucz - pisanie wiadomości tekstowych, rozmowy przez komunikatory czy spotkania za pośrednictwem Internetu są często nieodzowne, jednak nie zastępują kontaktu z twarzą w twarz, a często tworzą wyłącznie iluzję dobrej znajomości i przyczyniają się do uzależnienia od mediów społecznościowych. Wyjście na kawę lub na spacer, wspólne obejrzenie filmu czy po prostu leniuchowanie w szerszym gronie niesie szereg korzyści dla zdrowia psychicznego - nie tylko zmniejsza poczucie samotności czy wyobcowania, ale także redukuje stres i poprawia nastrój, a to przekłada się na prawidłowość codziennego funkcjonowania. Aby poprawić codzienne samopoczucie zaleca się poświęcenie wolnego czasu na edukację i zgłębianie użytecznej wiedzy. W tym celu warto odwiedzić portal medyczny Polfa Łódź, który oprócz rozrywki dostarczy Ci praktyczną i wiedzę i pasjonujące ciekawostki z zakresu medycyny. Znaleźć tam można również treści z zakresu psychologii. 

Odnalezienie hobby i poświęcanie na nie czasu

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o posiadaniu pasji oraz o tym, jaki jej realizacja ma wpływ na zdrowie, także psychiczne. Oczywistym jest, że ciężko jest próbować wielu zajęć po kolei, a następnie wybranie tego, które najbardziej się spodobało, ale warto zastanowić się, czy jako dziecko nie lubiło się czegoś robić, ale konieczna była rezygnacja, ze względu na natłok obowiązków. Może w pewnym momencie życia istniała aktywność, która dawała maksimum radości, jednak konieczne było jej zaniechanie? Jeśli tak, doskonałym pomysłem będzie podjęcie jej na nowo i regularne jej wykonywanie - może to być układanie puzzli, śpiewanie, jazda na łyżwach czy malowanie obrazów. Jeśli chodzi o pasję, złe pomysły nie istnieją, a posiadanie hobby jest największym wrogiem rutyny, która z kolei ma katastrofalny wpływ na zdrowie psychiczne.

Dbanie o swoją samoocenę

Niska samoocena oraz zaburzone postrzeganie samego siebie mają naprawdę ogromny (i bardzo niekorzystny) wpływ na zdrowie psychiczne. Nie pozwalają w stu procentach wykorzystywać własnego potencjału, mogą negatywnie wpływać na relacje z innymi, a dodatkowo wpędzają w poczucie winy i wstydu za niemal wszystko co się robi lub mówi. Najwyższy czas z tym skończyć i nie chodzi tu bynajmniej o wpadanie w samozachwyt - aby móc cieszyć się zdrowym umysłem i odpowiednio reagować na problematyczne i trudne sytuacje, konieczne jest zaakceptowanie samego siebie i pogodzenie się z tym, że ma się zarówno wady jak i zalety, jednak występowanie tych drugich wcale nie determinuje faktu, że jest się gorszym, bądź mniej wartościowym człowiekiem.

No thoughts on “Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica