Badania laboratoryjne u psów i kotów - co warto wiedzieć?

Badanie krwi u psów i kotów pozwala wykryć chorobę, która jeszcze nie rozwinęła się na tyle, by dać alarmujące objawy w wyglądzie czy zachowaniu zwierzaka. Dzięki temu walka z nią będzie skuteczniejsza i nie zdąży ona dokonać spustoszenia w organizmie naszego pupila. Bardzo często również same objawy to zbyt mało, by postawić właściwą diagnozę. W takich przypadkach także wykonuje się badanie krwi, dające obraz tego, co rzeczywiście dzieje się w organizmie zwierzęcia. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach laboratoryjnych u psów i kotów?

 

Jak przygotować zwierzę do badań?

Do badań laboratoryjnych powinien się przygotowywać nie tylko człowiek, ale również i zwierzęta. W tym przypadku zaleca się m.in. głodówkę, którą należy rozpocząć na 12 godzin przez pobraniem krwi. Miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować i podgolić nieco sierść, która znajduje się w tym obszarze. Najczęściej krew w gabinetach weterynaryjnych pobierana jest z łapy lub z żyły szyjnej. Za każdym razem trzeba poinformować lekarza o agresywnych zachowaniach, którymi nasz pupil reaguje na różnego rodzaju zabiegi. Czasem bowiem przyda się nieco wsparcia od właściciela, ale również i przytrzymanie zwierzęcia podczas pobierania krwi do badań. 

Decydując się na badania laboratoryjne zwierząt domowych, jak psy czy koty, warto skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. Właściciele zwierząt, mieszkający w Rzeszowie i okolicach, mogą wybrać się do miejsca takiego jak Klinika weterynaryjna w Rzeszowie, czyli Przychodni Weterynaryjnej Zalesie, która mieści się przy ul. Ignacego Łukasiewicza 2B w Rzeszowie. Telefonując pod numer 17 85 85 855 można umówić się na wizytę i przeprowadzić badania zwierzaków w oparciu o rzetelną wiedzę i lata doświadczenia w opiece lekarskiej nad domowymi pupilami.

Badania laboratoryjne zwierząt domowych

Badania laboratoryjne psów i kotów domowych przebiegają w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest morfologia, dzięki której możliwe jest poznanie liczby krwinek i płytek krwi. Odstępstwa od normy w tym zakresie sugerują toczącą się w organizmie chorobę. W tej perspektywie ważne są również badania profilaktyczne, które stanowią punkt odniesienia do analizy każdych wyników. U zwierząt bowiem ogólnie przyjęte standardy mogą nie znajdować odzwierciedlenia w każdym przypadku, a odchylenia od normy mogą być normalnym zjawiskiem.

Drugim etapem badań laboratoryjnych u zwierząt domowych jest biochemia. Jej celem jest przede wszystkim ocena pracy wewnętrznych narządów zwierzaków. Pozwala ona wykryć to, czego nie da się zaobserwować w wyglądzie zewnętrznym kotów czy psów, a wszelkim nieprawidłowościom zaradzić, zanim stan zdrowia pupila znacząco się pogorszy.

No thoughts on “Badania laboratoryjne u psów i kotów - co warto wiedzieć?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

© Venomedica